کتاب هزار پیشه

اثر چارلز بوکوفسکی از انتشارات نگاه - مترجم: علی امیر ریاحی-معروف ترین رمان ها

این رمان سرگردانی‌های نویسنده‌ای مشتاق به نام هنری چیناسکی را در دوران جنگ جهانی دوم دنبال می‌کند. او که از خدمت نظام ‌وظیفه معاف شده، از شهری به شهر دیگر سفر می‌کند و از یک شغل نامانوس به شغلی دیگر روی می‌آورد، با آن که همیشه جیبش خالی است و به پول نیاز دارد، اما هیچ‌گاه برای مدتی طولانی یک جا نمی‌ماند، و با نوش‌خواری و دلبستگی‌های بی‌پایان به زنانی رقت‌انگیز و اقامت در اتاق‌های کثیف محقرانه گذران عمر می کند و هر چه بیش‌تر در انحطاطی خودخواسته گرفتار می‌شود؛


خرید کتاب هزار پیشه
جستجوی کتاب هزار پیشه در گودریدز

معرفی کتاب هزار پیشه از نگاه کاربران
یک روزی میرسد که بالاخره کشف کنند که دنیا چهار بعد دارد، نه سه بعد. بعدش، آدم میتواند برود بیرون برای قدم زدن... و برود و ناپدید بشود. نه کفن و دفنی، نه اشکی، نه هیچ توهمی، نه بهشتی و نه جهنمی.... مثلا دوستاش نشسته اند دور هم و یکی میپرسد: جرج کجا رفت غیبش زد؟ و یکی دیگر می گوید: راستش نمیدانم. گفت میرود سیگار بخرد.

مشاهده لینک اصلی
چهار ستاره رو به روایت جذاب و پر کشش این کتاب دادم. الفاظ رکیک خیلی خوب نشسته بودند توی این کار. بوکفسکی به جا ازشون استفاده کرده بود و خوب معلوم بود که ادای بی ادب ها رو در نیاورده و راحت به زبون خودش نوشته. ترجمه ی مجوز دار این کتاب مثل درختیه که شاخه هاش بریده شده باشه. هر چند از تنه ش میشه تشخیص داد چه درختیه اما دیگه زیبایی یک درخت سالم رو نداره. هر چند ترجمه ی درساهاکیان هم چند جا می لنگید. مثلاً: به اولین نفری که با یک پسر باکره یا دختر باکره هم آغوش میشه در گویش کوچه بازاری میگن «صفر زن» که درساهاکیان آورده بود «سفت زن». به نظرم دلیلش عدم تسلط مترجم به این گویش بوده. و چند نمونه ی دیگه از این قبیل اشتباهات.
اما در کل اکیداً ترجمه ی درساهاکیان توصیه میشه.

بوکفسکی میگه: «عشاق بزرگ همیشه مردهایی بوده اند که دنیا به تخمشان هم نیست.»
اما من میگم: «مردان بزرگ همیشه عشاقی بوده اند که دنیا به تخمشان هم نیست.»(این جمله رو میشه مودبانه هم گفت اما اون موقع دیگه این زیبایی و بار احساسی رو منتقل نخواهد کرد!)


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هزار پیشه


 کتاب صبحانه قهرمانان
 کتاب آدم بدشانس
 کتاب زندگی دوم
 کتاب تروریست خوب
 کتاب زمین بر پشت لاک پشت ها
 کتاب جنگولک بازی های جناب تام ۵