کتاب مروارید عشق

اثر مجموعه ی نویسندگان-لئو تولستوی از انتشارات گل آذین - مترجم: مهرداد وثوقی-معروف ترین رمان ها

در دنیای ادبیات، داستان کوتاه از ارزش خاصی برخوردار است، مخصوصا در حال حاضر که افراد اغلب به علت کمبود وقت از خواندن رمان‌های بلند سرباز می‌زنند . بر خلاف نظر برخی ، داستان کوتاه ارزشی کمتر از رمان ندارد، کما اینکه شهرت برخی از نویسندگان داستان کوتاه هم‌پایه‌ی بزرگ‌ترین رمان‌نویسان است و حتی تعدادی از فیلم‌های بزرگ را نیز از روی داستان‌های کوتاه ساخته‌اند، ضمنا ماندگاری ذهنی خیلی از داستان‌های کوتاه با بزرگ‌ترین رمان‌ها برابری می‌کند. کمتر کسی است که داستان آخرین برگ او.هنری را شنیده و آن را فراموش کرده باشد؛ داستان همان کودک بیمار که با ناامیدی به ریزش برگ‌های پاییزی درخت نگاه می‌کند و بر این باور است که با جدا شدن آخرین برگ درخت خزان زندگی او نیز به سر می‌رسد، اما با ایثار نقاش پیر که زیر شلاق باران و کولاک جانش را فدای ترسیم برگی بر روی دیوار روبه‌رو میکند، با غلبه‌ی امید بر یأس بیماری را شکست می‌دهد.
در آلبوم آثار اکثر رمان‌نویسان بزرگ مجموعه داستان‌های کوتاه نیز مشاهده می‌شود، نویسندگانی همچون تولستوی، داستایوسکی، همینگوی، ساراماگو، یوساو... همچنین در برخی از داستان‌های کوتاه، طرح اولیه‌ی بزرگ‌ترین رمان‌ها را نیز می‌توان مشاهده کرد، هر چند که شهرت بسیاری از نویسندگان فقط و فقط به خاطر داستان‌های کوتاهشان است و در گنجینه‌ی آثارشان کمتر به رمان بر می‌خوریم، نام‌آورانی همچون چخوف ، او.هنری، آلن‌پو و ....که با داشتن سبک خاص خود، دیگران نیز بعدها از آن‌ها پیروی کردند.
نویسنده در داستان کوتاه با حذف شاخ و برگ‌ها و تأکید بر روی بدنه‌ی اصلی ، داستان را پیش می‌برد ؛ شاید حذف آن شاخ‌وبرگ‌ها از جذابیت موضوع بکاهد، اما در عوض در کمترین سطرهای ممکن هدف بیان می‌شود و همین تغییر سبک ، ذائقه‌ی تعداد بیشتری از خوانندگان را برآورده میکند . کسانی که فقط با نام رمان‌های بلند مشهور نظیر جنگ و صلح، جنایت و مکافات ، خوشه‌های خشم،‌ بل آمی و... آشنا هستند یا چنین رمان‌هایی مدت‌هاست که در قفسه‌ی کتاب‌هایشان خاک می‌خورد می‌توانند با صرف کمترین وقت و خواندن داستان‌های کوتاه از نویسندگان این رمان‌ها ، دست‌کم با سبک داستانی آن‌ها آشنا و از لذت خواندن آثار این نویسندگان بزرگ برخوردار شوند.
در این مجموعه ، سعی بر آن بوده که داستان‌های کوتاه نویسندگان بزرگ به گونه‌ای ارایه شود تا طعم داستان کوتاه به خواننده چشانده شود و هم لذت خواندن آثا رنویسندگان بزرگ در خاطره‌اش به جای بماند.


خرید کتاب مروارید عشق
جستجوی کتاب مروارید عشق در گودریدز

معرفی کتاب مروارید عشق از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب مروارید عشق


 کتاب نقد، نظریه و ادبیات کودک
 کتاب دوازده متن باستانی
 کتاب از دست رفته
 کتاب کلوپ شانس و شادی
 کتاب خانه ای برای دو خانواده
 کتاب شجاع